Aldatmanın ve aldatılmanın sebepleri?

Aldatmayı aşmanın yolu ilgiden geçiyor Aldatmaları engellemek, evlilikleri korumak şüphesiz hepimizin istediği bir şey. Bu konuyla ilgili araştırmalar sınırlı fakat M.D. Buss’ın yaptığı bir çalışmada insanların aldatılmaya karşı aldıkları önlemler ile yaptıkları hareketlerin bir listesi çıkarıldı

Aldatmayı aşmanın yolu ilgiden geçiyor

Aldatmaları engellemek, evlilikleri korumak şüphesiz hepimizin istediği bir şey. Bu konuyla ilgili araştırmalar sınırlı fakat M.D. Buss’ın yaptığı bir çalışmada insanların aldatılmaya karşı aldıkları önlemler ile yaptıkları hareketlerin bir listesi çıkarıldı ve hangilerinin daha etkili olduğu incelendi. Sonuçlar; kontrolcü ve duygusal açıdan manipülatif taktiklerin işe yaramadığını gösteriyor. Yapmanız gereken; eşinizin size karşı motivasyonunu ve isteğini arttırmak. Onu önemsediğinizi ve sevdiğinizi göstermek. Dikkatini kendi üstünüzde tutmak için dış görünüşünüzü iyileştirmek. Burada partnerinizin gerçekten nelerden hoşlandığını keşfetmek çok önemli. Çünkü başkasının yaptığı değişimleri yapmak çok da işinizi kolaylaştırmayabiliyor. Cinsel uyum ve beğeni konusu gerçekten çok kişisel! Eğer doğru değişimleri doğru zamanlama ile yaparsanız sihirli sonuçlar alabilirsiniz. Bunun tatmin edici sonuçları hem uygulamalardan hem de araştırmalardan biliniyor.

Hamilelik ile aldatma

Hamilelikle cinsel hayat arasında ciddi bir ilişki bulunuyor ve bu konu evliliklerin en hassas noktalarından biri. Dr. Akıncı, “Journal of Andrology’de yer alan bir araştırmada kadınlarda hamileliklerinin cinsel ilişkiyi olumsuz etkilediği yazıyor. Bu çalışmayı okuyan kişiler kadınların hamilelik sürecinde cinsellik açısından olumsuz etkilendiğini düşündü. Oysa ki hamilelik sürecinin kadınların cinsel isteklerini artırıcı etkisi olduğu biliniyor. Aslında hamilelik süreci erkeklerin ‘Bebek zarar görür, eşim zarar görür, bebeğim karnında iken nasıl yapabilirim…’ gibi yanlış algılarından kaynaklı cinsel hayatının olumsuz etkilendiği, eşine karşı cinsel isteksizlik yaşadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Dolayısıyla hamilelik süreci sadece kadınların değil erkeklerinde çok etkilendikleri bir süreç” diyor.

Seks ya da tutku bağımlılığı aldatma için bir sebep mi?

Seks bağımlılığı ve tutku bağımlılığı psikiyatrik olarak kabul edilip, literatürde yayımlanmış ve tedavi edilen bir hastalık. Ancak bu duruma Scott A. Johnson isimli bir araştırmacı çok farklı açıdan yaklaşıp, “Öyle midir, değil midir sorusundan çok bazen zengin, ünlü ve nüfuzlu kişiler bu tanıyı aldatmanın sorumluluğundan kaçmak için alır ve kullanır” diyor. Bu yaklaşım seks veya tutku bağımlılığının kötüye kullanımını durdurmak için iyi bir yaklaşım olarak kabul ediliyor. Çünkü bazı kişiler “Ne yapayım elimde değil, ben aslında hastayım” diyerek yaptığı yanlışlıklara devam edebiliyor. Eğer böyle bir durum varsa hemen bir doktora başvurmak gerekiyor.