Burberry’nin Kürksüz Hava Sahası

Moda dünyasında bu sezonun, ve muhtemelen geleceğin, en büyük trendi nedir diye soracak olursanız hemen söyleyelim: “Güçlü bir manifesto yaratmak”. Daha fazla satmayı değil değer yaratmayı amaçlayan markaların kendi sesini aradığı bir dönemdeyiz. Yaklaşık 2 yılda Gucci, Versace, Michael Kors gibi ağır toplar kişisel manifestolarını yaratarak kendi seslerini buldu. Giorgio Armani 2016 yılında kürkten tamamen koparak buldu sesini, Calvin Klein deseniz bunu uzun yıllardır bunu yapıyordu.

Hal böyleyken Burberry de diğer dev markalarda olduğu gibi ses değişimine uğradı. Ünlü İngiliz markasının son transferi Riccardo Tisci’den sonra daha atak bir karaktere bürünen Burberry, kürkten arınmış bir geleceğe adım atarak kendi manifestosunun ilk cümlesini yazdı.

Burberry’nin CEO’su Marco Gobbetti, 17 Eylül tarihinde sunulması planlanan koleksiyonda, tavşan, tilki, rakun ve vizon kürküne yer verilmeyeceğini açıkladı. Fakat Burberry, hayvan derisi kullanmaya devam edeceğini duyurarak ne yazık ki bu yenilikçi hareketin karşılığını tam anlamıyla veremedi. Riccardo Tisci de Instagram hesabında bu dönemi “yeni bir çağ” olarak adlandırdı.