Ciltte koyulaşma: Paniğe gerek yok!

Kimi günlerde aynaya baktığınızda cildinizin renginin değiştiğini, bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedersiniz.

Bu durum çeşitli şekillerde dikkatinizi çekebilir: Sağlıksız bir bronz rengi, hafifçe altın rengine bürünme ya da birkaç ton koyulaşma… Cilt sorunları arasında en ürkütücü görünenlerden biri olsa da bu problemin üstesinden kolayca gelinebilir.

Dermatologlar bu sorunun ortaya çıkmasına pek çok şeyin sebep olabileceğine dikkat çekiyor ve her birine özel bir çözüm uygulanması gerektiğini söylüyorlar. Peki bunlar neler?

Cildin alt tabakalarında nem kaybı

Eşitsiz cilt rengi, cildin at katmanlarındaki dokuların düzgün çalışmamasından kaynaklanabilir. Bu durum kimi zaman dışardan fark edilemez, ancak kimi zaman da ciltte bazı bölgelerin koyulaşması şeklinde tezahür edebilir. Bu durumda derinlemesine etki eden bir nemlendirici kullanmak gerekir. Bu şekilde cildin nem dengesi yeniden düzenlenir ve cilt hücrelerinin doğal şekillerini kazanmaları sağlanır. İdeal çözüm vitamin ve mineral yönünden de zengin bir nemlendirici ile cildin kendini onarmasıdır. Suya benzer dokuları olan ürünler cildinizin en kuru alanları tarafından bile kolayca emilirler. Bununla birlikte düzenli olarak krem kullanmak da önemlidir. Çünkü arada bir kullanılan ürünlerle uzun soluklu sonuçlar alınamaz.

UV etkisi

Dışarda, üstelik koruyucu kullanmadan çok fazla zaman geçirmek cilt renginde ciddi değişimlere neden olabilir. Nedeni çok basit: Güneş altında ışığa aşırı maruz kalmak. Önlem de çok basit: İyi bir koruyucu kullanmak. Kullandığınız koruyucunun da en az 15 SPF olmasına özen gösterin, böylece UV ışınlarının zararlarından korunursunuz.

Yavaş yenilenme

Cildin üst katmanı kendini yenilemekten aciz kaldığında, rengi de koyulaşır. Doğal yenilenme rutinine dönmek için ölü hücrelerden kurtulmanız gerekir. Bunun için peeling yaptırmanız ya da yüzünüzü keselemeniz gerekmez. Daha yumuşak yöntemlerle de ölü hücrelerden kurtulabilir, özellikle cildiniz hassas ise, ona zarar vermemiş olursunuz.

Alerji ve lekeler

Alerjiler ve lekeler cilt problemleri arasında ilk akla gelenler. Aynı zamanda cildin koyulaşmasına da neden olabiliyorlar. Her iki sorun da özel olarak tedavi edilmeli ve bunun için de nedenleri ortaya çıkartılmalı. Bir kez nedeni anlaşıldıktan sonra renk değişimini gidermek çok daha kolay.

Sihirli dokunuş

Cildinizi korumak için sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmeniz, düzenli egzersiz yapmanız ve elbette iyi beslenmeniz de gerekir. Yeterince su içip, düzenli egzersiz yaptığınız, meyve ve sebzeden yana zengin bir rejime sahip olduğunuz sürece yukarıdaki sorunlardan da uzak durmuş olursunuz.