İkonik Stan Smith’in Arkasındaki O Adam

Mütevazı ve kusursuz. Modanın temiz çizgilere sahip, minimal çocuğu. Adidas’ın ikonik ayakkabısı Stan Smith’den bahsediyoruz. Peki ya bu ayakkabının arkasındaki adamı hiç düşündünüz mü? Dünyanın bir numaralı tenis oyuncularından biri aslında Stan Smith. Kendisi çoğu kez unutulsa da, Rizzoli tarafından çıkan ‘Stan Smith: Some People Think I’m a Shoe’ adlı kitabına kendisi referans oluyor

Stan Smith’in Stan Smith’den daha büyük bir hayranı yok. “Ayakkabı dilinde fotoğrafımla çıktığında, maçlarım sırasında ona bakmaya devam ettim ve dikkati dağıtan, alçakgönüllü ve canlandırıcı bir durumdu” diyor. Smith, yaklaşık 60 versiyondan oluşan kişisel bir koleksiyona da sahip.

4 Eylül’de çıkan, 336 sayfalık kitap, bu efsanenin görsel bir kutlamasıdır. Smith’in kişisel yaşamıyla ilgili hatıraları, kariyeri ve 200 fotoğrafla birlikte tarih boyunca görüldüğü gibi, ismini taşıyan ayakkabısı ile dolu. Yoko Ono ve John Lennon’dan, David Bowie’ye kadar birçok tarihi anı yeniden hatırlatan kitap, anekdotlar arasına serpiştirilmiş arşiv görüntüleriyle dolu.

Pharrell’den ileriye doğru yola çıkacak olursak, ayakkabının uzun süredir devam eden kalıcı gücü, modern günün vasiyeti. Raf Simons, “Stan Smith’le kişisel bir bağım var, çünkü yıllar boyunca, gençliğimde, 20’li yaşlarımda başka bir ayakkabı giymedim, sadece Stan Smiths giydim” diyor.

Ünlü tenisçinin en sevdiği Stan Smith anları da şöyle: 1985’teki White Nights’daki Mikhail Baryshnikov’un dans ederken ayaklarında görülen, John Lennon’un vazgeçemediği siyah Smithleri… Befikre filminin oyuncusu Bollywood yıldızı Ranveer Singh içinse “Filmde nerd bir karakteri canlandırıp ayakkabılarımı giymeye başladığında, kızların kalbini kazanan havalı bir adama geçiş yaptı” diyor Smith.

Elbette, daha fazla karşılaşma var. Smith, “Geçen sene Paris’te bir restoran için sıra beklerken, yakındaki dört gencin üçü ayakkabımı giyiyordu. Arkadaşım, Stan Smith’in gerçekte kim olduğunu ve onu bilip bilmedikleri sordu. Böyle bir şeyin olacağına inanmadıkları söyleyip inkar ettiler. Bazı araştırmalar yapmış olmalılar ve gerçek olduğum konusunda ikna olmuşlardı çünkü ayrıldıktan sonra akşam yemeğinde ayakkabılarını imzalamamı istediler.”

Diğer inanmayanlar içinse Smith, Eylül ayı sonuna kadar dört moda başkentinde -New York, Londra, Paris ve Tokyo- bulunan Adidas’ın amiral gemilerinde kitabını imzalayacak. Kim bilir belki de Stan Smith’lerinizi imzalaması için O’nu ikna edebilirisiniz.

‘Stan Smith: Some People Think I’m a Shoe’ Rizzoli New York mağazalarında ve online olarak 4 Eylül’den itibaren satışa sunuldu. Kitabın fiyatıysa 55 dolar.