İlişkilerde En Sık Yapılan İletişim Hataları

İlişkilerde en çok yapılan hatalar iletişim kaynaklıdır. İletişim hataları, çiftleri çok sık, büyük anlaşmazlıklara sürükleyerek ilişkinin ömrünü tüketen problemlerin temeli olabilmektedir. Psikolog – Aile Danışmanlığı M. Berk KARAOĞLU, ilişkilerde yapılan iletişim hatalarını anlattı.

İlişkilerde/evliliklerde çok sık tartışmalar, anlaşmazlıklar olabilmektedir. Bu son derece doğaldır. Fakat, kimi zaman bu anlaşmazlıklarda kurulan cümleler son derece yıkıcı ve yıpratıcı olabilmektedir. Anlık öfkelere yenik düşüp karşımızdaki kişiye duyduğumuz sevgiyi hiçe sayan iletişim hataları yapabilmekteyiz

PROBLEM TEKRAR GÜN YÜZÜNE ÇIKABİLİR

İlişkide sevgi, saygı, güven ve haz ilkeleri çok önemlidir. Bu dört ilkeyi ilişkilerde sağlamak anlamlıdır. Sen diliyle hitap etmek, suçlayıcı ifade etmek, cezalandırıcı bir şekilde ifade etmek, birbirinin ebeveyni otorite pozisyonuna geçmek, hayatı paylaşmaktan öteye geçmek gibi kavramlar iletişim hatalarıdır. Duygusal ve cinsel paylaşımlardan kaçınmak ilişki için istemeyeceğimiz noktalardandır. Bireyselliği korumak gerekmektedir. İlişkide yapılan bir diğer hata iç içe olmaktır. İlişkideki bir problemi başka biriyle (aile üyeleri, arkadaş) paylaşmak ve dışarıya taşımak yerine ilişki içinde çözüme kavuşturulmalı. Aksi takdirde problem dışardan müdahale ile büyüyüp, yanlış yönlere çekilebilir ya da başka bir sorunda bu problem tekrardan gün yüzüne çıkabilmektedir.

KARŞI TARAFI SUÇLAMAKTAN KAÇININ

Karşı tarafı suçlamaktan kaçının. Bir problem karşısında ilişkide haklı ya da haksız aramak yerine birbirinin duygu ve düşüncelerini anlamak önem taşımaktadır. İlişki iki kişiliktir ve sadece tek bir tarafı suçlamak, sorunu karşı tarafa yüklemek bir diğer iletişim hatasıdır.

Sürekli olarak geçmişte yaşanmış olayları konuşmak sizi ileriye taşımayacaktır tam tersine ilişkideki sorunları kısır döngü içerisine sokabilmektedir. Geçmişte yaşanan problemleri geçmişe yönelik iletişim ile birlikte geçmişte bırakmak ilişki için en sağlıklı olandır.

İlişkide bireyin haklarına ve kendi benliğine saygı duymak ve onun haklarını ihlal etmemek gerekmektedir. Tartışma esnasında karşı tarafın zayıf yönlerini, hassas olduğu noktaları bilerek o kişiyi bu yönlerden kırmaya çalışmak, bireyin değerlerine saldırmak, hakaret etmek bireyin özgüvenini sarsmakla beraber ilişkideki saygıyı da zedelemektedir.

İLETİŞİM HATALARI YAPMAMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

  • Empati kurun. Duygularınızı, düşüncelerinizi ve kırıldığınız noktaları söylerken doğru aktarımlarda bulunmanız ve kendinizi açıklayabilmeniz için empati kurmak önem taşıyan bir kavramdır.
  • Yüksek ses tonundan ve hakaret taşıyan cümlelerden kaçının.
  • İlişkide özür dilemekten çekinmeyin.
  • Beklentileri karşılıklı olarak uyumlu bir biçimde belirleyin. Her ilişkide problemler yaşanmaktadır. Karşı taraftan sürekli jestler, sürprizler ve sevgi gösterileri beklentisinde olmamak gerekmektedir.
  • Geçmişte yaşanan olayları tekrar gündeme getireceksek nötr, sakin kalabileceğimiz koşullarda konuşulmalı aksi takdirde “şu an”ı yaşamalıyız.
  • Kötü şeylere odaklanmayın. Ayrılığa, yaşanan kötü olaylara, hatalara takılı kalmak ve düşünmek yaşanacak güzel zamanlarınıza engel olmakla birlikte ilişkiyi anlaşmazlıklara ve huzursuzluğa sürükleyebilmektedir.
  • Problem karşısında sorunu görmezden gelip, konuşmamak, içinize atmak sorunun büyümesine sebep olabilmektedir. Sakince duygu ve düşüncelerinizi paylaşmaktan ve profesyonel destek almaktan çekinmeyin.