İşlem görmüş saçların bakımı nasıl olmalıdır?

Sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk şartı, kan değerlerinin sağlıklı olmasıdır. Bu da topyekûn sağlıklı bir vücut ve dengeli bir metabolizma anlamına gelir. Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, düzenli olarak uygulanan genel bakım programlarıyla her saçın daha kaliteli ve güçlü bir hale gelebileceğini söyledi.

Saç Kalitesini Bozan Faktörler

Saç kalitesi temel olarak genetik özelliklere ve iç faktörlere bağlıdır. Genel olarak vücut sağlığını bozan her şey saç sağlığını ve saçın kalitesini de bozar. Çünkü saç, kafa derisinin içinde bulunan saç kökleriyle, kandan beslenir. Genetik özelliklerimizi değiştiremeyiz ama yaşam tarzı ve beslenme tercihlerimizle genel vücut sağlığımızı kontrol altında tutabiliriz. Saç kalitesini bozan faktörlerin başlıcalarını;

  • Dengesiz beslenme,
  • Düzensiz uyku,
  • Sigara kullanımı,
  • Mevsim değişimleri,
  • Hormon dengesizlikleri,
  • Saç renginin çok sık değiştirilmesi,
  • Isıl işlem uygulamaları olarak sıralayabiliriz.

Kolay Şekil Alabilen, Canlı ve Hacimli Saçlar İçin Genel Bakım Önerileri

Önce saçın sorunları net olarak belirlenmeli, olası sebepleri kişinin genel sağlık durumu ile birlikte yaşam standartları da dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Saçların dış yapısı hava şartlarından, kullanılan kozmetik ürünlerden ve kuaför uygulamalarından kolaylıkla etkilenir. Sanılanın aksine saçları sık yıkamak ya da saç kremi kullanmak saçlara zarar vermez. Hatta saç tellerinin üzerinde bir tabaka oluşturarak zayıf, cansız ve mat görünmesine sebep olan kirleticilerin uzaklaştırılması için saçların günlük olarak yıkanması önemli bir tedbirdir. Saç kremi de hem saçların kolay taranmasını sağlayarak kırılmaların önüne geçer hem de yıkama sırasında nemi hapsederek saça daha uzun süren yumuşaklık kazandırır.

Saçların temizlenmesi için, saç cinsine uygun şampuan seçiminin yanı sıra suyun sıcaklığı da önemli bir faktördür. Çok sıcak suyla yıkanan saçlar çok daha çabuk nem kaybeder ve kurur. Kuru saçlar ise hem zor şekil alır hem de çok çabuk bozulurlar.

Yıkama sırasında parmak uçlarıyla kafa derisine yapılan masaj kan akımını hızlandırarak saçların daha iyi beslenmesini sağlar. Bu masaj yıkama sonrasında, saçın problemine göre bir uzman tarafından önerilen topikal bir losyon ya da bir bakım ürünüyle de yapılabilir.

Daha ciddi saç sorunlarında mutlaka uzman desteği almak gerekir. Sebebi araştırılmayan saç sorunları, yanlış uygulamalarla ciddi saç kayıplarına yol açabilir. Saç kökünün etrafındaki hormonları tetikleyerek kollajen, hyalüronik asit ve elastin fibril üretimini artıran ve kökleri güçlendiren mikro dermal terapi ve lazer terapi gibi profesyonel bakım uygulamalarından da çok iyi sonuçlar elde edilebilir.