Teknolojinin Ortaya Çıkardığı 5 Cilt Problemi ve Çözümleri

Teknoloji günlük hayatımızda birçok şeyi kolaylaştırsa da faydası olduğu kadar perde arkasında dezavantajlar da taşıyor. Sosyal hayatınızdan sağlığınıza kadar çeşitli alt konulara dağılan bu negatif etkilerden payını alan bir diğer detay da cildiniz. Cep telefonları, klimalar veya kendini bağımlısı yapan sürükleyici sosyal platformlar: Hepimizin olmadan yapamadığı teknolojinin ciltte ortaya çıkardığı problemleri ve çözümlerini araştırdık.

Erken Yaşlanma

UV ışınları cildinize oldukça zararlı, ancak bu ışınlardan daha zararlı olan bir tür daha var ki kendisine ‘Mavi Işık’ deniyor ve telefon, bilgisayar ve televizyon ekranlarınızdan yayılarak cilde ulaşıyor. Bu ışığın en büyük handikapı ise UVA ışınlarının ulaştığından daha derin katmanlara kadar deri içine süzülerek cilt dokusuna zarar vermesi ve yaşlanma belirtilerini hızlandırması. Mavi ışığa karşı korunmak için koruyucu kreminizi UVA ışınlarının yanında yeni nesil versiyonlara karşı da koruma sağlayan formüllerden seçin

Doku Bozukluğu

Kişisel hijyeninize dikkat etseniz de telefonunuzu ya da klavyenizi günde kaç kere temizliyorsunuz? Sık değil dediğinizi duyar gibiyiz. Gün boyu parmaklarınızı gezdirdiğiniz bu ikili ellerinizde bakteri oluşumuna sebep olabilir, daha sonra elinizi cildinize sürdüğünüzde de bu durum ciltte aknelenmeye sebep olabilir. Telefon ekranınızda biriken kirlerin bir konuşmayla cildinize de direkt olarak geçebileceğini unutmayın. Bunun için teknolojik aletlerinizin temizliğine özen gösterebileceğiniz gibi gün sonunda yüzünüzü makyaj ve kalıntılardan arındıran güçlü bir ürün size yardımcı olacaktır.

Boyun Kırışıklığı

Instagramınızı sıklıkla kontrol etmek ya da Twitter’da ne var ne yok diye yoklamak zararsız aktiviteler gibi görünse de telefonunuzda geçirdiğiniz dakikalar yaşlanma belirtilerine yol açabilir, nasıl mı? Telefonunuza bakarkenki vücut duruşunuzu düşünün. Boynun genelde eğik durduğu bu zamanlar boyunda katlanma izleri ve kırışıklıkların yerleşmesine yol açabilir. Bu izleri en aza indirgemek için boyuna odaklanan bakım kremleri ve maskelerden faydalanabilirsiniz.

Savunmasız Cilt

Çevrenizdeki teknolojik aletler sadece ekranlardan oluşmuyor. Klimalardan otomobillere birçok teknoloji harikası ürün günlük hayatınızı kolaylaştırsa da gün sonunda cildinize eksileri oldukça fazla. Kirli havayla tıkanan gözenekler, klima ve kötü havalandırmayla kuruyan cilt gibi problemler karşınıza çıkabilir, cildin üst tabakası yıpranabilir ve savunmasız kalabilir. Bunun için gündelik-çevresel etkenlere karşı koruma sağlayan ürünlerle gün içinde cildinizi koruyabilir, gün sonunda ise antioksidan ürünler kullanarak cilt kalkanınızı güçlendirebilirsiniz.

Vücut Aknesi

Eve geldiniz ve uzun zamandır beklediğiniz filmin karşısına geçtiniz, ya da en sevdiğiniz dizinin bir bölümünü açtınız ve dizi o kadar sürükleyici geldi ki birkaç bölüm ekran başından kalkamadınız. Sizi sürekli oturmaya zorlayan bu aktivite vücut duruşunuzu bozabilir, hareketsizlik kilo almanıza sebep olabilir ve uzun süreli koltuk maceranız vücut akneleriniz başlı başına sebebi olabilir. Koltuk ve kıyafetler arasına hapsolan, nemlenen ve nefes almayan sırt ve kalça bölgelerinde akne oluşumu kaçınılmaz. Bunun için kimyasal peelingle gözenekleri açıp cildi temizleyen ürünlerden faydalanabilirsiniz.