Cilt Bakım Ürünlerinde Bilmeniz Gereken 5 İçerik

Hyalüronik asit dendiğinde asit kelimesi sizi ürkütüyorsa, retinol ismi size bir eczane ürününü andırıyorsa bu yazımıza dikkat! Cildinize sağladığı faydalarla daha genç ve taze bir görünüme kavuşmanızı sağlayan, sıklıkla karşılaşıp aslında tam olarak ne işe yaradıklarını bilmediğiniz 5 popüler cilt bakım içeriğini sizin için araştırdık.

Hyalüronik Asit

Aslında vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asitin ismindeki asit kelimesi sizi yanıltmasın. Hücre üretimini hızlandıran bu içerik cildin bağ dokusunun kayganlığını artırıyor ve cildin nemini, elastikiyetini korumasını sağlıyor.

Dışardan uygulandığında ağırlığının 1000 katı nem tutarak cilde bir nem duvarı oluşturan hyalüronik asit aynı zamanda cilde enjekte de edilebiliyor. Vücutta doğal olarak bulunduğu için sentretik maddeleri tercih etmeyenlerin dolgu uygulamasında kullandığı ürün, cildin dolgunluğunu artırıyor ve ince kırışıklıkları açıyor.

Peptidler

Aktif proteinlerin yapı taşı olan peptidler, söz konusu cilt olduğunda birçok faydaya sahip. Bukalemun gibi özellik değiştiren bu içerik cilt elastikiyetini sağlıyor ve cildin kendini onarmasını hızlandırıyor.

Daha çok anti-aging ürünlerde bulunan bu madde, hücre içine sızarak kolajen üretimini uyarıyor, kızarıklığı gideriyor ve kasların rahatlamasını sağlayarak ince kırışıklıkları gideriyor. Daha küçük yapılı peptidler ise cildin derin tabakalarındaki iletişimi sağlayarak diğer aktif maddelerin görevlerini yerine getirmesine yardımcı oluyor.

AHA/BHA

Bu ikiliyi sadece harf kümeleri olarak görmeyin; kendileri alfa hidroksi asit ve beta hidroksi asit. Evet yine asitlerle karşınızdayız! AHA’ların olduğu grupta meyve ve sütten elde edilen glikolik, laktik ve malik asit bulunurken kozmetik sektöründe BHA’lar ismini sıkça duyduğunuz salisilik asiti içeriyor.

Peki bu ikilinin önemi ne? Cildi derinlemesine arındıran bu iki asit, cildin alt tabakalrına kadar inerek kiri çözüyor, tıkalı gözenekleri açıyor ve cilt yüzeyindeki ölü hücreleri kaldırıyor. AHA’ların cilt yüzeyinde BHA’ların ise akneye meyilli ciltler için daha çok cildin altında faliyet gösterdiğini belirtelim.

Retinol

Retinol aslında hayatımızda hep var; kendisi aktif yapılı bir A vitamini molekülü. Ciltte güçlü bir peelin yapıp ölü hücreleri atmaktan cildi içten dışa yeniden yapılandırmaya, hyalüronik asit üretimini hızlandırıp cilt elastikiyetini ve gençliğini geri kazandırmaya kadar birçok cilt problemine iyi gelen retinol, son birkaç sezonun en hit içeriklerinden.

Çıktığı ilk dönemlerde hassas ciltlerde ve gün ışığı gördüğünde ortaya çıkan yan etkilerinden dolayı retinole ön yargılı bakılsa da, son gelişmelerle bu etkiler en aza indirgenmiş ve retinol aktif ve etkili olarak günlük hayatta kullanılacak mucizevi bir içerik haline getirilmiş durumda.

Ceramid

Özellikle kış günlerinde ceramidleri oldukça çok duyacaksınız. Hücre duvarlarında oldukça çok bulunan ve birer lipid molekülü olan ceramidler hüre kümelerini bir arada tutarak cilt dolgunluğunu koruyor ve cilde nem bariyeri oluşturuyor.

Yoğun çevresel faktörlere maruz kalan ve bunun sonucunda kuruluk, hassasiyet ve doku eşitsizliklerinden şikayet eden cilt ceramidlerle yeniden yapılanıyor. Cilde kaybettiği nemi geri kazandıran ve sert etkenlere karşı bariyer oluşturan ceramidlerin egzama tedavisinde de etkili olduğunu belirtelim.