KÖMÜRLE GÜZELLİK OLUR MU?

Kulağa biraz değişik gelse de aktif kömür, ciltte yarattığı detoks etkisiyle anti-aging’deki yeni mucize. Arındırıcı kozmetik ürünlerin içeriğindeki bu gizli kahramanı yakından tanımak istedik.

Hava kirliliğinin cilt yaşlanmasında önemli rolü olduğu artık ihtimal değil, bilimsel bir gerçek. Şehir hayatında her gün maruz kaldığımız (kirli) havada bulunan is ve partiküller, koruyucu cilt bariyerimizi oluşturan hidrolipidik filme ve DNA hücrelerine zarar verip kolajeni düşürüyor. Cilt yapısı zayıflıyor, bu da ciltte iltihap, hassasiyet, nemsizlik, kırışıklık, hiperpigmentasyon, elastikiyet kaybı, matlaşmayla sonuçlanıyor. Dermalogica Araştırma & Geliştirme Başkan Yardımcısı Dr. Diana Howard, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Havada uçuşan ince partiküller cilde yapışır, cildin daha derin yapılarına yerleşir ve enflamasyonu tetikleyen serbest radikalleri oluşturur. Bu serbest radikaller, cildin doğal lipid bariyerini parçalayarak, tabakaları arasında su kaybını artırır ve cildin hassaslaşmasına neden olur. Bunun sonucunda (ciltte) pigmentasyon ve yapısal bozulma gibi yaşlanma belirtileri görmeye başlarız.”

NASIL ETKİ EDİYOR?

Cilt temizliğinin, dahası toksinleri ondan uzaklaştırmanın anti-aging’deki öneminin farkına vardığımız bugünlerde, yeni nesil arındırıcı kozmetik ürünlerin formülünde karşımıza sürpriz bir içerik çıkıyor: aktif kömür. Güçlü kendine çekme özelliğinden dolayı tıpta zehirlenme tedavilerinde medikal olarak kullanılan aktifleştirilmiş kömürün kimyasal etki mekanizmasını Kimyager Tuğçe Sabaz şu şekilde anlatıyor: “Aktif kömürün üzerinde negatif yükler, toksinlerin, kirliliklerin üzerinde de pozitif yükler var. Aktif kömür, ağırlığının 1000 kat fazlası zıt yüklü maddeyi adeta dev bir mıknatıs gibi yüzeyine çekiyor. Sistemimize zarar vermeden atılımını sağlıyor.” Dolayısıyla bu müthiş yüzeyi; aşırı sebumu, toksinleri ve diğer kirleticileri ciltten çekmek için anahtar bir içerik olan aktif kömüre detoks etkisi sağlıyor. Kozmetiklere eklendiğinde hava kirliliği partiküllerini ciltten arındırarak, toksin birikimlerinin oluşmasını engelleyerek ve hücre devir hızını artırarak cildin genç yapısını korumaya yardımcı oluyor, çok daha sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlıyor. Bu sebeple de sabun, peeling jeli, yüz temizleme fırçası, arındırıcı maske gibi pek çok temizleyici ürünün içeriğinde artık sıkça karşımıza çıkıyor.

HANGİ CİLT TİPLERİ TERCİH ETMELİ?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli yanıtlıyor: “Aktif kömürü her cilt tipi kullanabilir ama uygulama sıklığına dikkat etmek gerekir. Akneye meyilli, yağ salgısı fazla ve hassas deriye sahip kişiler her gün, cildi kuru olanlarsa haftada bir defa kullanabilir. Alerjik reaksiyonlar yaratmaz, bu sebeple hassas ciltler için de uygun bir içeriktir. Cildinizi aktif kömürle temizledikten sonra yüzde 10 C vitamini içeren bir serum uygulayarak, cildin doğal nem faktörlerini salgılamasını daha da artırabilirsiniz.”

NASIL ELDE EDİLİYOR?

Aktif kömür kolaylıkla dağılabilen siyah bir toz. Tadı ve kokusu yok. Kömürden üretilebildiği gibi yeşil kimya kapsamında çay atığı, fındık kabuğu, ağaç, Hindistan cevizi kabuğu gibi kaynakların işlenmesiyle de elde edildiğini belirten Sabaz, ekliyor: “Tercih edilen kaynaklar genelde azot ortamında 2000 F’a kadar ısıtılıyor. Bu sırada yüksek basınç uygulanıyor. Böylelikle aktif kömürün gözenekli yapısı elde ediliyor ve bir gramı 1500 metrekarelik etki alanına sahip aktif kömür yüzeyi oluşuyor.”

BAŞKA NEREDE KULLANILIYOR?

Anti-aging bakımın yanı sıra akne tedavisinde de etkili sonuç veren aktif kömür, koku giderme ve dişleri beyazlatmakta da etkili olduğundan diş fırçaları ve diş macunlarında da kullanılıyor. Böcek sokmalarında onunla hazırlanan basit karışımlar, zehrin atılmasını sağlıyor. Aktif kömür sindirim sistemi problemlerine, gaz ve şişkinliğe de iyi geliyor. Gaz yapacak bir yemekten 30 dakika önce aktif kömür kapsülü yutmak, şişkinliği önlemeye yardımcı oluyor. Aktif kömür limonatasından vazgeçmeyen Gwyneth Paltrow, internet sitesi goop.com’da “juice” tariflerinin içeriğine onu da ekliyor.

KENDİNİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

El yapımı kozmetik organizasyonu Güzellik Sensin’in yaratıcısı Kimyager Tuğçe Sabaz’dan ev yapımı aktif kömür yüz peelingi tarifi: “Eczanelerde bulabileceğiniz aktif kömür kapsülünü dikkatlice açarak bir kaba boşaltın. 1/3 su bardağı ölçüsü toz şekeri, bir çay kaşığı aktif kömürle karıştırın. Üzerine iki çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ilave edin ve beş damla çay ağacı yağı damlatın. İyice karıştırın. Temiz cilde nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu karışım ölü derileri atmaya ve gözenekleri açmaya yardımcı oluyor. Temizlerken ılık suyla durulayın. Ardından tonik olarak gül suyu uygulayabilirsiniz.”