PARLAK BİR CİLT İÇİN ”ICON” LAZER

Sizin için Op. Dr. Dilek Avşar’dan özellikle bu kış ilgi görecek cilt uygulamaları ve bu uygulamaların cilde nasıl bir etki sağlayacağını öğrendik.

Cilt şahane bir yapının üzerini örten ipek bir kumaştır adeta. İpek kumaşı kırıştığı zaman buharlı ütüyle uygun ısıda nemlendirip açmaya çalışırız. Hatta bunu nemliyken yaparız ki, daha efektif bir sonuç alalım. Mesela çok yüksek derecede ısıtamayız, yanma ihtimali artar… Hafif ısı etkisiz olabilir… İdeal sıcaklıkta ve nemdeyse hem kumaş zarar görmez hem de istenen sonuç alınır. Cildimizin bakımı da aslında buna benzer. Nasıl mı? Yaş alırken tüm vücutta, öncellikle yüz ve ardından da boyun-dekolte ve ellerde değişim başlar. Genetik yapı, mesleki ve çevresel faktörler, beslenme gibi alışkanlıklar, cilt yapısının değişiminde tümü (deyim yerindeyse) söz sahibidir. Cildin temel ihtiyacıysa su ve oksijendir. Suyu azalan cilt nemini kaybeder ve kurur. Dolayısıyla oksijenlenmesi zor olur. Özetle, yaşlanmaya başlar. Cildin kalitesi yaşı geri almada en önemli unsurdur. Sağlıklı beslenen, spor yapan ve ruhuna yatırım yapan kişilerin kolay kolay yaş almaması beklenir. Ancak ciltlerine gerekli desteği yapmadıklarında, çok sağlıklı vücut yapısına sahip olsalar da leke, kırışık ve sarkmalar yaşlarının daha büyük gözükmesine yol açar. Dr. Dilek Avşar’la konuşurken söz bu senenin en son uygulamalarına geldi.

PARILTI İÇİN “ICON” LAZER

Cilt bakımındaki en önemli nokta onu kurutmadan nemli tutmaktır. Gerektiği zaman cilde bu manada destek vermek onun genç kalmasını sağlar. Genç ve sağlıklı tutmak için yaşa uygun yapılan nem bakımları onun kurumasını engeller. Nemli ve temiz ciltteyse güneş lekeleri, akne ve ince kırışıklıkların oluşumu önlenebilir. Her yaş için ortalama üç haftada bir yapılan medikal nem bakımları bu yüzden önemlidir. Ayrıca zaman içinde gözenekler açılmaya başlar. Gözeneklerin açılmasıyla da cildin elastikiyeti azalır ve sarkmalar kendini gösterir. Bakımların yanında cilt altındaki dokuya zarar vermeden yapılan radyo frekans uygulamalarla da hem sıkı hem de gergin olur. Temizlik ve sıkılaşma işlemlerinin yanında bu sezon özellikle tüm dünyada trend olan özel lazer sistemi Icon’la yapılan uygulamalar cildin parıltısını da artırıyor. Bu yıl tüm kadınlar “Icon”can olacak. Daha parlak, daha canlı bir cilde tek uygulamada kavuşabilecekler. Icon lazer uygulamaları üç hafta arayla ortalama üç seans yapılıyor. Yüz-dekolte-boyun-eller başta tüm vücuda yapılan bu tedaviyle ciltte yenilenme, kırışıklık ve ince çizgilerin kaybı, güneş lekelerinde silinme ve akne izlerinin tedavisi sağlanabiliyor. Icon lazer, vücutta çatlakların ve ameliyat izlerinin silinmesinde de çok rahat kullanılabiliyor. Bu sistem aynı zamanda cildin pürüzsüz ve berrak duruşunu sağlaması nedeniyle sadece kadınlar değil erkekler tarafından da tercih ediliyor.

ŞİŞİRMEDEN HACİM KAZANDIRMAK

Bu lazer uygulamasında cilde dokunulmuyor. Cilt üzerine düşürülen lazer ışınları cilt altı dokuyu uyarıyor. Yeniden yapılanmaya başlıyor. Kendini yapılandırma uyarısı ve cilt altı damarlardaki kan dolaşımının hızlanmasıyla yenileniyor. İşlem sonrasında yaklaşık bir-iki gün, solaryumdan yeni çıkmış gibi hafif kızarıklık oluyor. Ciltteki parlaklık, canlılık ve gerginlik ilk günden belli oluyor. Bu yıl özellikle çok yeni bir başka trend de alkali peptit uygulaması. Peptitler vücudumuzda var olan ara maddelerdir. Suyun cilt dokusunda uzun süre kalmasını sağladıkları için nem de tüm katlara yayılıyor. Alkali özelliğiyle de serbest radikal dediğimiz vücutta yaşla artan ve yaşlanmaya neden olan ürünleri yok ediyor. Yaşlanma duruyor. Cilt boşlukları dolduruluyor ancak şişmiyor. Dolgudan farkı da işte burada hissediliyor. Cildi şişirmeden, kaybettiği volüm tekrar kazanılıyor. Nasıl ki yaşla birlikte almamız gereken gıdaların türü ve miktarı değişiyorsa aynı şekilde cilde verilecek ürünlerin miktarı ve türü farklılaşır. Alkali peptit mucizesi her yaşta cildin kaybettiği nemi sağlaması ve yapılanmasını hızlandırması adına çok önemlidir.

CİLT KALİTESİNİ YÜKSELTMEK

Özellikle yaz sonu ve yaz başı yılda iki kez yapılan uygulamalarla cilt kalitesi her zaman üst düzeye çıkabiliyor. Icon lazeri alkali peptitle desteklemek, hem yaşla gelen hasarların giderilmesini sağlıyor hem de cildin yaş almasının önüne geçiyor. Günümüzde kadınlar doğal görünümlü ve canlı bir cilt istiyor. Sosyal ortama makyaj yapmadan çıkabilmek için de cilt lekelerinden arınmak, cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlamak ve ciltteki gerginliği optimum düzeyde tutmak gerekiyor. Peptitlerin içinde hyalüronik asit olmadığı için de ciltte şişkinlik ve özellikle şekil değişimi olmadan yüz ovali sağlanabiliyor. Yüzle birlikte dekolte, boyun ve eller dışında da tüm vücuda en azından yılda bir kez yapılan peptit enjeksiyonları gençliğin ve cilt sağlığının korunmasını gerçekleştiriyor.

DETAYLI CİLT BAKIMI ÖNEMLİ!

Sağlıklı ve iyi görünen bir cildin ilk şartı tabii ki düzenli bakımdır. Kişiselleştirilmiş yöntemler sunan medikal bakımlar cildin canlanarak derinden temizlenmesine ve tazelenmesine yardımcı olur. Buna ilaveten bir de peeling tedavileri mevcut. Gözeneklerin genişliği, yağların düzensizliği ve sarkma gibi problemlerin tedavisinde kullanılan peelingler cildin daha taze ve canlı görünmesine yardımcı olabilir. Deri temizlendikten sonra nüfuz etme özelliği olan serumlar sürülür, cilt serumu emer ve üzerine lazer uygulanabilir.