MAKYAJ YAPARKEN BİLMENİZ GEREKEN 14 PÜF NOKTASI

Her mevsimin güzel, özel ve zorlu yanları vardır. Özellikle yaz ayında havanın sıcak ve nemli olması bakımlı görünmeyi zorlaştırmaktadır. Bu ay ile birlikte kıyı şehirlerimizde yükselen hava sıcaklıkları, makyaj yapmayı her geçen gün zorlaştıracaktır. Bir de mezuniyet geceleri ile başlayan yaz ayı, üst üste gelen düğünlerle, kutlamalarla bizi şıklık yarışına sokacaktır. İşte bu noktada makyaj yaparken bilmemiz gereken 14 püf noktası kurtarıcımız olacaktır.

1 – Düğün veya mezuniyet gecesi gibi, flaşların sık sık patlayacağı bir ortama gidiyorsanız, fazla pırıltılı makyaj yapmaktan kaçının. Mat boyalar hem daha kalıcıdır hem de fotoğraflarda sürpriz yansımalara neden olmaz. Ancak loş bir bara, diskoya gidecekseniz, ikide birde fotoğrafınızın çekilmeyeceğinden eminseniz, her türlü ışıltının keyfini çıkarabilirsiniz.

2 – Makyajınızı tazeleme ihtiyacı hissederseniz, en iyisi eski makyajı tamamen temizlemektir. Üst üste sürülen boyalar veya fondötene yapılan yamalar hem yüze yorgun bir ifade verir hem de cildi yağlı ve parlak gösterir.

3 – Fondötenin ilk katını sürerken, ıslak bir süngerle ince bir şekilde uygulayın. Fondöten boyundan veya dekolteden alına doğru sürülür. Dudak ve göz kapakları dahil olmak üzere, bütün yüze düzgün ve eşit bir şekilde yayın.

4 – Yüzünüze fondöten sürmediyseniz, göz kapaklarınıza far sürmeden önce biraz fondöten sürmeyi ihmal etmeyin. Bu göz makyajının düzgün ve kalıcı olmasını sağlar.

5 – Lacivert eye liner, gözlerinizi siyah eye liner’dan daha parlak gösterir. Rimelinizi de lacivert sürdüğünüz zaman mükemmel bir etki yaratır, deneyin.

6 – Ruj kaleminiz ile rujunuz birbirine yakın renklerde olsun. Ruju bir fırça ile sürerseniz daha düzgün görünür.

7 – Miyop gözlük kullananların gözleri, olduğundan daha küçük görünür. Göz aldanmasını dengelemek için, biraz vurgulu göz makyajı yapılması gerekir. Far açık ve kuvvetli renklerde seçilmelidir. Sürülürken kaşlara kadar yayılmalı ve şakaklara doğru uzatılmalıdır. Göz kalemi veya Eye-Liner, kirpiklerin dış kenarına çekilmeli ve kirpikler iyice rimellenmelidir.

8 – Dolgun dudakları, dudak etrafındaki sınır çizgisinin hemen altından kalemle çerçevelemeye çalışın. İnce dudakları ise, dudak sınırının dışından ama taşırmadan boyayın.

9 – Ruj sürmeden önce dişlerinize hafifçe vazelin sürerseniz, rujun dişlerinize bulaşmasını önlersiniz.

10 – Kontakt lens kullananların daha dikkatli olması gerekir. Toz şeklindeki farları kullanmaları tehlikelidir. Zerrecikler lensin altına kaçıp gözü rahatsız edebilir. Silikonlanmış kompakt pudra şeklindeki farların sürülüşü daha emniyetlidir. Rimellerin suya dayanıklı (water proof) olması ve rimelin lens takılmadan sürülmesi gerekir. Lensleri çıkarmadan makyajınızı temizlememelisiniz.

11 – Allık renginizi seçmekte güçlük mü çekiyorsunuz? Alt dudağınızı açıp içine bakın. İhtiyacınız olan rengi orada göreceksiniz.

12 – Pudra sürdüğünüzde fazlalıkları pamukla hafifçe alın. Kaşlarınızda, kirpiklerinizde veya saçlarınızda pudra artıkları kalıp kalmadığını kontrol edin.

13 – Far göz kapağının ortasından başlayarak dışa doğru sürülür. Burunla gözün birleştiği yere far sürülmez. Çünkü alt kirpik diplerine far sürülmesi gözlere derinlik kazandırır.

14 – Gece yatarken, rimelinizi göz makyajı ve kirpikler için imal edilen özel krem veya losyonlarla iyice temizleyin. Bunu ihmal ederseniz, kirpikleriniz dökülebilir veya yastığa sürtünürken kırılabilir.